Belčani na Pajdaškom sprehajanju 2014

OAuthException: (#200) Missing Permissions

Belčani su se ove godine vrlo iskazali u sudjelovanju na Pajdaškom sprehajanju koje se održalo 27. rujna ove godine. Pripremili su ukupno 6 prikaza: KUD Belec je pripremio tri prikaza, OŠ Belec dva prikaza, a Vilko Kukec jedan prikaz. Zanimljivo, tih 6 prikaza čini 50% ukupnih prikaza na Pajdaškom sprehajanju i, prema brojnim komentarima koji su dolazili iz publike, Belčani su zamjetno dopunili zlatarski Trg slobode koji je prethodnih dana bio slabije posjećen.

1. Z proščenja

z_prostenja

Red su probili članovi KUD-a Belec s prikazom “Z proščenja”. Oni su prikazali povorku koja pješice ide na proštenje u Mariju Bistricu i natrag. Tada su se putem su pjevali prigodne kršćanske marijanske pjesme, molili se, a kad je bilo teško stali, kratko odmorili i pojeli si i popili. U košari su imali kruha, gibanice, vode i vina. Upaljenje svijeće su se dijelom koristile da svijetle put pošto se prije (a neki to prakticiraju i sad), na hodočašće krenulo u radnim jutarnjim satima, a dijelom u svrhu molitve, oproštenja grijeha i zagovora.

2. Snuboki

snuboki

Učenici Osnovne škole Belec predstavili su običaje vezane uz prošnju mlade te dogovaranja oko svadbe. Nekad se to odvijalo dosta različito nego danas. Brakovi su se čak dogovarali, a u nekim krajevima mlađi sin ili kćerka nisu se mogli/smjeli ženiti/udavati prije starije braće i sestara. Također, mladenka je uvijek nakon svadbe živjela kod mladenca (muža), a muži koji su došli živjeti kod žene, tasta i punice su redovito bili prozivani “muškim snehama”. Učenici su predstavili i probleme koji su se javljali kod dogovaranja svadbe i budućeg života. Mlada je morala donijeti “zamuž” neke stvari poput krave, gredenca, posteljine i drugo.

3. Sprevod

sprovod

Vilko Kukec sa svojom ekipom je ove godine prikazao  sprovodnu povorku. Vilko je pojasnio zašto se odlučio za ovakav prikaz te zašto je 2 dana trajala priprema od smrti pokojnika do ukopa. Tek kad je osoba umrla, krenulo je izrađivanje lijesa. Osim toga, trebalo je dogovoriti limenu glazbu, župnika i brojne ostale detalje što u vremenu bez telefona, mobitela i ostale tehnologije nije bilo moguće izvesti u kratkom roku. Također, kako prije nije bilo mrtvačnica, pokojnici su za vrijeme dok su trajale pripreme “boravili” kod kuće, a na dan pokopa bili su izneseni direktno u svoje grobno mjesto. Kako su neki ljudi bili od groblja udaljeni i desetak kilometara, lijes su morali nositi jaki ljudi, a koji su se izmjenjivali 4 po 4. U spomen na sve te ljude koji su obavljali ste te teške fizičke poslove, Vilko je odlučio napraviti ovakav prikaz. Dodatno, za potrebe prikaza, Vilkova skupina je pokopala “zagorsko selo” pošto ona svakodnevno stare i odumiru, a neka već i jesu.

4. Kinč

kinc

Drugi tim KUD-a Belec pokazao je običaj pripremanja i kićenja Božićnog bora (kinča). Nekada je situacija oko pripremanja bora bila znatno drugačija od današnjeg komercijalnog američkog pristupa sa što je moguće većom jelkom, što je moguće više blještavih lampica te kupovanja skupih Božićnih poklona koje donosi famozni Djed Mraz. Prije se kitila samo jedna grana jelke, koja se postavila u ćošak sobe te se ona nakitila sa crvenim jabukama, “ciganičicama”, ukrašenim i obojanim orasima i slično. Dakle, bor se izrađivao od različitih stvari koje su se mogle naći doma, uz što manje trošenje novaca, tj. bez trošenja novaca (jer ga niti nije bilo). Iako je tadašnje kićenje bora bilo znatno siromašnije od današnjeg raskošnog kićenja, čini nam se kao da su ljudi bili veseliji i više držali do tog običaja i do blagdana Božića. Veselje oko kićenja bora te još neki detalji oko kićenja bore, posjetitelji su mogli vidjeti na ukrašenim kolima KUD-a Belec.

5. Faldanje nošnji

faldanje

Treća grupa KUD-a Belec pokazala je za KUD vrlo aktualan običaj, a to je faldanje nošnje. Faldanje nošnji je oblik pripremanja nošnji za nastup kako bi one izgledale što bolje. To je specijalni oblik peglanja kako bi se postigle savršeno ravna i glatka odjeća, ili pak s pravilno raspoređenim naborima i linijama po nošnji.

6. Mlaćenje hrži

mlacenje

Drugi tim OŠ Belec nastupio je s temom mlaćenja hrži. Učenici su ispričali i demonstrirali korake u mlaćenju hrži. Hrž se treba ručno požeti. Nakon toga se snopovi hrži stavljaju na dasku (u praktičnom smislu to je bila drvena klupa kojoj se maknu dvije noge) i mlate drvenim palicama kako bi se zrno odvojilo od stabljike. Zrna su se koristila za kruh i peciva, a stabljike su se formirale u škop i od toga su se radili krovovi kuća. Kroz prikaza bio je također od slame.

__________________________________________

S navedenih 6 prikaza Belec se vrlo dostojno predstavio na Pajdaškom sprehajanju.

Pobjedu su odnjeli “Stari zanati” iz Zlatara, iako su simpatije većine gledatelja, a i nas Belčana, u potpunosti bile na strani Udruge Gotali koji su došli s prikazom svadbe stare 40 godina. Prikazali su sve: od druženja kod mladenca, dolazak kod mlade, “pregovaranje” za mladenkinu ruku, glazbu, pjesmu i ples vesele svadbene svite, prigodnu recitaciju djevojčice, pa sve do vjenčanja u crkvi i veselja nakon obreda vjenčanja. Mislili su iz Gotalovca na mnoge detalje. U svakom pogledu su oduševili.

Za više slika kliknite ovdje.

Komentari isključeni za Belčani na Pajdaškom sprehajanju 2014