Belec,  KUD Belec,  Projekti

Volonterski centar VolontirAJMO uspostavljen je kroz potpisivanje Sporazuma o suradnji u Volonterskom centru VolontirAJMO između Mreže udruga Zagor, Društva „Naša djeca“ Zabok, Grada Zaboka i Krapinsko-zagorske županije. Volonterski centar VolontirAJMO proizašao je iz istoimenog projekta kojeg same potpisnice provode, a koji je sufinanciran od strane Ministarstva socijalne politike i mladih u 2015. godini.

kajkavske
Go, go, NGO!

U sklopu Volonterskog centra Volontirajmo raspisana su dva natječaja – (1) Kratki tekst o volonterstvu: Dobro biram, volontiram i (2) Fotonatječaj: Volontirati je lako – to može svatko. KUD Belec prijavio je fotografiju s 5. sastanka projekta “Go, go, NGO!” na drugi od dva navedena natječaja. Fotografija je snimljena neposredno nakon što su u sklopu 5. sastanka održane radionice na projektu, a prije početka manifestacije “Pajdaško sprehajanje” 26. rujna prošle godine. Iako je natječajem propisano da fotografija mora prikazivati volontersku aktivnost, s obzirom na soft tematiku projekta NGo!, bilo je teže pokazati konkretnu aktivnost strukturiranog dijaloga, budući da tu nema nekih konkretnijih fizičkih aktivnosti. No, da bi ipak proširili glas o projektu i naglasili volonterski angažman svih sudionika projekta, prijavljena je ova fotografija četrdesetak sudionika aktivnosti projekta (donositelje odluka, čelnike JLS-ova Zlatar, Lobor, Konjščina, Mače i Zlatar Bistrica ipak nismo uspjeli nagovoriti da sudjeluju u ovoj manifestaciji kao natjecatelji). Sudionici projekta, sufinanciranog preko programa Erasmus+, kroz 14 mjeseci (volonterskog) rada mehanizmom strukturiranog dijaloga utjecali na poboljšanje društvene komponente svojih jedinica lokalnih samouprava. Kroz sudjelovanje na projektu puno toga su naučili, a istovremeno se umrežili i dobro zabavili što pokazuju i veliki osmjesi na licima sudionika projekta na fotografiji. Time su dakako doprinjeli motu natječaja i promicanju volonterstva.

Inače, aktivnosti “Pajdaško sprehajanje” koja je uslijedila nakon fotografiranja sudionici projekta su itekako doprinjeli jer su prikazali čak 5 prikaza, ali i “posudili” sudionicu projekta Martinu Topolski, mamu u prikazu “Prigledi” KUD-a Belec koji je bio pobjednik manifestacije. Druga karakteristička stvar na manifestaciji je bila ta da su u prikazima s projekta sudjelovali sudionici iz dva različita mjesta što je uglavnom rijetkost pa je npr. posebno zanimljivo bilo čuti predsjednicu KUD-a Općine Konjščina u prikazu “Bajanje” kako kaže – “Mi sme z Konjščine, a predstavljame Belec…!”. Mačanci su “snehu peljali zamuž u Belec”, Belčani su pohitali upomoć u lupitvu u Lobor, a zajedničkim snagama coprnice iz Belca i Zlatar Bistrice pokazale su sve svoje moći. Konačno, u prikazu Kosci bilo je sudionika iz Belca, ali i Sv. Križa Začretja, a oni su kosama žarili i palili po cijelom Zagorju. Video snimke:

Sudjelovanjem na “Pajdaškom sprehajanju” svaka grupa dobila je 500 kuna nagrade organizatora, a sve grupe odlučile su nesebično dodijeliti taj iznos u humanitarne svrhe što također pokazuje nesebičan karakter i prirodu sudionika koja je preduvjet za volontiranje.

Možda zbog sveg navedenog, fotografija se ipak našla u e-katalogu projekta Volontirajmo iako nije u potpunosti u skladu s propozicijama natječaja.
Autorica fotografije je Milica Buden (zabunom je došlo do krive informacije u katalogu).

Prigledi

Komentari isključeni za Fotografija sudionika projekta “Go, go, NGO!” u e-katalogu projekta Volonterski centar VolontirAJMO