Kick-off sastanci na projektu Go, go, NGO!

16. ožujka službeno je započelo provođenje projekta “Go, go, NGO!” iako je radno po pitanju projekta bilo i prethodnih tjedana i mjeseci. Nakon što je projekt odobren u prosincu prošle godine, odrađeni su prvi sastanci s ciljem oformljenja konzorcija sudionika na projektu. Na projektu sudjeluju predstavnici NGO sektora okupljenih kroz sljedeće udruge: KUD Belec, KUD Lobor, KUD “Ljudevit Gaj” Mače, KUD “Kaj” Zlatar Bistrica, KUD Konjšćina, KUD Zora Opatija; te predstavnici donositelja odluka iz sljedećih jedinica lokalnih samouprava: Grad Zlatar, Općina Lobor, Općina Mače, Općina Zlatar Bistrica, Općina Konjšćina, Grad Opatija. Partner na projektu je i javno tijelo iz Rumunjske, Muzej županije Gorj, a potporu projektu je dala i Krapinsko-zagorska županija.

U subotu, 28. ožujka održan je, prema planu projekta, kick-off sastanak s mladim sudionicima na projektu na kojemu je dogovoren okvirni plan rada na cijelom projektu te detaljan plan rada na prvom od 6 trodnevnih sastanaka na projektu. U petak, 3. travnja, održan je i sastanak s donositeljima odluka, čelnicima JLS-a Zlatar, Lobor, Mače, Konjščina i Zlatar Bistrica. Razvile su se i prve diskusije o temama projekta tako da jedva čekamo glavne sastanke i radionice na projektu. Teme projekta načelnicima su zanimljive i rezultati će sigurno pomoći u razvoju pojedinih segmenata društva svih JLS-a. Očekujemo da ćemo kroz projekt uspjeti identificirati načine kako bi potpora JLS-a NGO-u bila kvalitetnija i transparentnija (ne nužno i skuplja), kako motivirati mlade na uključenje u društveni život zajednice te kako poboljšati status kulturnih udruga u društvu.

jls_S

Prvi sastanak na projektu se održava ovaj tjedan od petka, 10. travnja do nedjelje 12. travnja. Ciljevi prvog sastanka su međusobno upoznavanje sudionika projekta koji će raditi u heterogenim timovima, identifikacija problema vezanih uz položaj udruga u smislu podrške njihovim aktivnostima od strane lokalne administracije, upoznavanje sa situacijom po tom pitanju u županiji partnerske organizacije, Gorj. Također, biti će govora o Erasmus+ programu, posebno području mladih. Bit će predstavljeni rezultati ulazne ankete koju su sudionici projekta popunili u pripremnoj fazi, a vezano uz njihova znanja, stavove i percepcije oko tema projekta. Cilj ulazne ankete je dvostruki: temeljem rezultata kvalitetnije pripremiti radionice te mjeriti napredak u znanju, promjeni stavova i percepciji na kraju projekta kada će biti ponovljena modificirana anketa. Sudionici će se upoznati s pojmovima Europskog građanstva, strukturiranog dijaloga te aktivnog uključenja mladih u društveni život zajednice i što bi to trebalo značiti u praksi. Studenti će učiti dvije važne metode u ekonomskoj analizi: SWOT analizu i problemsko stablo. Naučeno će primijeniti na problemu podrške NGO sektoru od strane JLS-a. Odradit će se i zamjena uloga, NGO-a i JLS-a kako bi jedni i drugi bolje razumjeli drugu stranu. Nakon toga slijede radionice vezane uz generiranje zaključaka i ideja oko bolje podrške JLS-a i NGO-a. Nakon evaluacije odrađenog u sva tri dana, uslijedit će kulturno umjetnički program koji će biti prožet i diseminacijskim aktivnostima o projektu.

Najveći dio aktivnosti će se provoditi u OŠ Belec. Ovom prilikom zahvaljujemo djelatnicima škole, Školskom odboru te Krapinsko-zagorskoj županiji kao osnivaču Škole na mogućnosti provođenja projekta u školi.

Komentari isključeni za Kick-off sastanci na projektu Go, go, NGO!