Go, go, NGO! – Sastanak 1

Od petka 10. travnja do nedjelje 12. travnja u OŠ Belec se održao prvi trodnevni sastanak mladih i donositelja odluka na projektu “Go, go, NGO!”. Otvorena je prva od tri važne teme projekta: podrška udrugama od strane jedinica lokalnih samouprava.

Nakon uvodnog kretivnog upoznavanja sudionika radionica u Belcu i partnerske organizacije iz Rumunjske, prezentirani su rezultati ulazne ankete te su postavljeni, utvrđeni i usvojeni ciljevi koji se žele postići kroz projekt. Polaznici su se upoznali i s programom Erasmus+ i ključnim aktivnostima i podaktivnostima unutar kojih se mogu prijaviti projektni prijedlozi, osnovnim pravilima Erasmusa+, ciljevima programa i slično. Također, sudionici su se upoznali s osnovnim konceptima Europskog građanstva, aktivnog uključenja mladih u društveni život zajednice te pojmom strukturiranog dijaloga. Preko radionica su generirali ideje za bolju implementaciju tih koncepata u našem društvu. S obzirom na prisustvo donositelja odluka, dvije strane mogle su poslušati jednu drugu, shvatiti problematiku s druge perspektive te kvalitetno zajednički generirati ideje za poboljšanje. Ideja je mnogo, a uskoro će biti i objavljene i predložene na formalno usvajanje. Nakon tih tema, postepeno se prešlo na glavnu temu prvog sastanka pri čemu su na početku mladi naučili osnove SWOT analize te kako ju provesti. Također, naučili su metodu problem tree i kako nju provesti u nekoj problemskoj domeni. Obje metode su primijenili na problematiku prvog sastanka. Nakon toga, sudionici su se preko webinara upoznali sa stanjem po ovoj temi u Županiji Gorj. Potom je uslijedilo generiranje ideja za poboljšanje podrške udrugama od strane jedinica lokalnih samouprava, a sve temeljem rezultata primjene SWOT analize i metode problem tree na problemskoj domeni te temeljem preporuka i prakse u Gorju. Ovaj dio je bio najteži, ali su i tu generirani kvalitetni prijedlozi koji će biti u nastavku prezentirani, dodatno evaluirani i izbrušeni za primjenu. Pri tome treba istaknuti da generirane sve generirane ideje (i kod strukturiranog dijaloga i kod podrške udrugama) nisu isključivo financijski zahtjevne. Velik dio njih odnosi se na drugačiji način trošenja novca koji ipak postoji na raspolaganju kako bi sustav potpore udrugama bio pošteniji, a strukturirani dijalog efektivniji. Ideje su evaluirane od strane inozemnih partnera, a u nastavku projekta bit će dorađene i prezentirane javnosti. Drugi dio ove teme projekta odrađuje se na sastanku 2 koji dolazi u lipnju.

Donositelji odluka na projektu sudjeluju osobno, ili preko svojih delegata. Doista, rasprave su istovremenim prisustvovanjem obiju strana puno konkretnije, efektnije i efikasnije. Koncept dijaloga trebalo bi često, ne samo u ovako na posebnim projektima, trebalo provoditi i tada možemo očekivati, prvo društveni napredak, a potom i gospodarski.

Komentari isključeni za Go, go, NGO! – Sastanak 1